Televizyon

Türkiye’nin görsel ve işitsel hafızası Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, kuruluşundan bugüne kamu yayıncısı sorumluluğunu ve özenini koruyarak, ülkenin tüm fertlerine ulaşmayı görev edinmiş, dünyanın yedi kıtasına uzanan uluslararası etki vizyonuyla ülkemizin dünyadaki sesi olmuştur. TRT, onurla yürüttüğü kamu yayıncılığı görevini büyük bir yayın ailesi ile birlikte sürdürüyor. 18 televizyon kanalıyla TRT, hazır yayıncılık şablonlarının aksine, toplumun yararına şekillenen, çocuklar ve gençlerin gelişimine katkı sunan içerikler hazırlıyor, habercilikte doğru, dürüst ve ilkeli bir anlayışı benimsiyor.

Yarım asrı aşan televizyonculuk deneyimini, köklerinden aldığı güçle devam ettirirken izleyicisinin ihtiyaçlarına çağın ilerisinde bir bakış açısıyla cevap veriyor. Kendi alanlarında Türkiye’nin en çok izlenen televizyon kanalları birbiri ile yarışırken, her türlü izleyici grubuna hitap eden tematik yayınlarını gelecek vizyonuna uygun hedeflerle sürekli yeniliyor. İzleyicisinden aldığı güçle ise kendini her geçen gün daha da geliştiriyor.

TRT-1

Herkesin kendinden bir iz bulduğu aile kanalı TRT 1, ilkeli yayıncılık anlayışıyla Türkiye’nin ruhunu yansıtmaya devam ediyor. Kamu yayıncılığı sorumluluğu ve dinamizmi birleştirmeyi başaran TRT 1 yenilikçi ve nitelikli projeleriyle ülkemizde ve dünyada sektöre öncülük ediyor. Milli, manevi değerleri ve ortak tarih bilincini gözeterek kamu yayıncılığının gerektirdiği sorumlulukla dinamizmi harmanlayarak yayın yapan TRT 1; drama, eğitim, kültür, eğlence, sinema, spor ve haber gibi farklı türlerdeki nitelikli programlardan oluşan içeriğiyle “Türkiye’nin Kanalı” olmaya devam ediyor.

TRT-2

İzleyicilerini kültür ve sanat hayatının tüm renkleriyle buluşturmayı hedefleyen TRT 2, kültür, sanat ve edebiyat dünyasının farklı ülkelerden seçilen nitelikli örnekleriyle, bizim olanın yanı sıra evrensel olanla da izleyiciyi buluşturuyor. TRT 2, edebiyat, tarih, felsefe, resim, müzik, sinema, tiyatro, geleneksel ve çağdaş sanatlara dair yapımların yanı sıra, haber programlarla da güncel kültür, sanat etkinliklerini ekrana taşıyor. İncelikli, estetik, renkli ve seçici bir anlayışı yayın içeriğine taşıyan kanal, kültür ve sanat dünyasını toplumla buluşturmakta önemli bir köprü görevi üstleniyor.

TRT-BELGESEL

TRT Belgesel insan ve yaşam odaklı yayıncılık anlayışıyla, insanın hayatın merkezindeki rolünü ve bıraktığı izleri gerçeğe sadık kalarak ekrana taşıyor. Kamu yayıncılığının sorumluluğu çerçevesinde sosyal etkisi yüksek, örnek içerikler üreten TRT Belgesel, günümüz belgeselcilik eğilimlerini yakalayan ve evrensel standartlara sahip, özgün yapımlarla ekranını çeşitlendiriyor. Doğadan sosyal hayata; medeniyet coğrafyamızdan, dünyanın uzak köşelerine uzanan yolculuklarla kültürden kültüre değişen rengârenk bir yelpazeyi geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturuyor.

TRT-ÇOCUK

Çocuğun en yüksek yararı için yola çıkan TRT Çocuk, çocuk yayıncılığının her alanında sektöre yön veriyor. Ekranın yanı sıra dergisi, kitapları, etkinlikleri, sinema filmleri, lisanslı ürünleri, dijital oyunları, mobil uygulamaları ve sosyal medya hesaplarıyla içerik yelpazesini çeşitlendirmeye yönelik çalışmalarını, çocukları eğlendirirken gelişimlerini de desteklemek hedefiyle büyük bir titizlikle sürdürüyor. TRT Çocuk, hem çocukların hem de güvenli yayıncılığıyla ailelerin birinci ve sürekli tercihi olmayı başarıyor.

TRT-MÜZİK

Türkiye’de müzik temalı televizyon yayıncılığının öncüsü olarak müzik kültürünün gelişimine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunan TRT Müzik; Türk halk müziğinden Türk sanat müziğine, popüler müzikten klasiğe; dünya müzik yelpazesini zengin bir içerikle her yaştan izleyicisine sunuyor. TRT Müzik, “Senin Müziğin, Senin Kanalın” sloganıyla yayınlarını başarıyla sürdürüyor.

TRT-HABER

Çağdaş, ilkeli, evrensel kurallara dayalı ve objektif yayıncılık anlayışıyla, tüm imkânlarını seferber ederek ulusal ve uluslararası güncel gelişmeleri an be an izleyici ile buluşturmayı amaçlayan TRT Haber,  gündem oluşturan içerikleriyle toplumsal hafızaya katkı sağlıyor. “Haberin Olsun” sloganıyla kamu yayıncılığından ödün vermeden halkın haber alma ihtiyacını karşılarken, haber yayıncılığında ilk tercih ve referans kaynak olmaya devam ediyor. 

TRT-SPOR

Türkiye’nin Spor Ekranı’ sloganıyla yola çıkan TRT Spor, futbol başta olmak üzere sporun tüm dallarındaki heyecanı, sporun önde gelen isimlerinin çarpıcı yorumları eşliğinde en etkili ve doğru biçimde izleyiciyle buluşturuyor. Futbolun yanında basketbol, voleybol ve neredeyse bütün spor dallarından sporculara ekranda söz hakkı tanıyan TRT Spor, Türkiye’de spor haberciliğinin de öncüsü ve belirleyicisi olmaya devam ediyor.

TRT SPOR YILDIZ

Uluslararası ve ulusal spor organizasyonlarının yayınlarını, 60’ı aşkın federasyonun ve amatör spor federasyonlarının faaliyetlerini ve bu branşlara ait sporcuların hayatını izleyicilere ulaştıran,  sporun her rengini 7’den 70’e tüm sporseverlerle buluşturma ilkesiyle yola çıkan TRT Spor Yıldız, geleneksel sporlar gibi öz kültürümüzden gelen değerlerle hazırlanan program ve yayınlarla yerli ve milli spor kültürüne hizmet etmeyi ve gençleri spora teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıca engelli vatandaşların spor faaliyetlerini ekranlara taşıyarak hayata tutunmalarına katkı sağlıyor.

TRT-AVAZ

Türkçe’nin ve Türk kültürünün hâkim olduğu geniş coğrafyada bir kültür köprüsü olmayı hedefleyen Türk Dünyasının ortak kanalı, ortak sesi TRT Avaz, yayın coğrafyasına yönelik hazırladığı özel içerikli programlara ikili ve çoklu kültürel ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlıyor, ortak dil ve kültürün zenginliklerini ekranlara taşıyor.

TRT-TÜRK

Başta Avrupa olmak üzere yurt dışında yaşayan Türkler, soydaş ve kardeş topluluklar için hazırlanan içerikleri ve "Siz neredeyseniz biz oradayız" sloganı ile TRT Türk; yurt dışında yaşayan Türklerin milli, manevi değerlerinin, gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasını ve Türk kültürüyle bağlarının güçlendirilmesini ilke ediniyor. TRT Türk her yaştan izleyicisine; dizi, belgesel, yarışma, eğlence, kültür, sanat, açık oturum ve daha pek çok içerikle ulaşıyor.

TRT-KURDÎ

Kültürel mirası, gelenekleri ve aileyi koruyan, değerleri yaşatarak bağlarımızı güçlendiren, yaşamın doğal akışından ayrılmayan Kürtçe bir aile kanalı olarak TRT Kurdî,  toplumsal birlikteliği güçlü kılmayı amaçlıyor. Anadolu’nun ortak mirası ve hafızası olan kültürün Kürtçe üretilmiş varyantlarını kayıt altına almak, Kürtçe konuşan toplumumuza kendi dilinde hitap etmek üzere Kurmanci, Zazaki ve Sorani olarak yayınlarını sürdürüyor.

TRT-WORLD

Hedef kitlesi küresel bir vicdana sahip küresel vatandaşlar olan ve hikâyenin merkezine insanı koyan Türkiye'nin ilk İngilizce televizyon kanalı TRT World, küresel izleyici kitlesine yine küresel olaylara dair yeni bakış açıları sunuyor. TRT World, habere konu olayların paydaşlardan çok insanları nasıl etkilediğine öncelik vererek, her hikâyenin insani yönüne vurgu yapıyor.

TRT-ARABİ

TRT’nin Arapça haber yapan uluslararası haber kanalı TRT Arabi, insan hayatının çeşitliliğini daha derinden anlayan küresel bir vicdanı teşvik etmeyi hedefliyor. Manşetlerin arkasındaki gerçeği ve istatistiklerin ötesindeki insan hikâyelerini keşfetmeyi amaç edinen TRT Arabi, dünyanın dört bir yanındaki insanları hakikatle buluşturuyor.

TRT-4K (UHD)

TRT’nin teknolojik vizyonun bir yansıması olarak yayın hayatına başlayan, Türkiye’nin ilk ve tek şifresiz 4K (UHD) kanalı olma özelliğine sahip olan ve genel izleyici kitlesine hitap eden aile kanalı TRT 4K; TRT’nin diğer tematik kanallarında yayınlanan sinema, spor, belgesel ve dizi kategorilerindeki özel içeriklerin 4K (UHD) versiyonlarını eşsiz bir seyir zevki ile izleyiciye ulaştırıyor.

TRT-3

TBMM TV, 2954 Sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun 21. Maddesi gereğince, TRT’ye ait TRT 3 üzerinden, Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilgili haberleri ve Genel Kurul toplantılarını canlı yayınlayan televizyon kanalımızdır. İlk yayınına 10 Aralık 1994’te başlayan kanal, günümüzde yayınlarına aktif olarak devam ediyor.