Νίκησε με 4-2 τη Γαλλία στη διαδικασία των πέναλτι

Arjantin, 2022 Dünya Kupası şampiyonu 4
Arjantin, 2022 Dünya Kupası şampiyonu 3
Arjantin, 2022 Dünya Kupası şampiyonu 2
Arjantin, 2022 Dünya Kupası şampiyonu 1

Η Αργεντινή νίκησε τη Γαλλία με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 2-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και το 3-3 στην παράταση, κατακτώντας το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου που διοργάνωσε το Κατάρ.

Στον τελικό της διοργάνωσης στο Γήπεδο Λουσαΐλ ήρθαν αντιμέτωπες η Αργεντινή με την τελευταία τροπαιούχο Γαλλία.

Η Αργεντινή η οποία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 23ο λεπτό.

Στο 36ο λεπτό η Αλμπισελέστε έκανε το 2-0 με τον Άνχελ Ντι Μαρία.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Γαλλία «ξύπνησε» και έκανε μια φανταστική επιστροφή.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ μείωσε πρώτα σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80ο λεπτό και στο 81ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τέλειωσε 2-2.

Στο 108ο λεπτό της παράτασης ο Μέσι έκανε το 3-2.

Στο 118ο λεπτό ο Εμπαπέ ισοφάρισε ξανά από πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό το 3-3.

Η Αργεντινή νίκησε με 4-2 τη Γαλλία στη διαδικασία των πέναλτι, κατακτώντας ξανά το τρόπαιο ύστερα από 36 χρόνια.