Μεγάλη νίκη της Εθνικής απέναντι στην Αυστρία

Η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου νίκησε με 2-1 την Αυστρία στον αγώνα των τελευταίων 16 του EURO 2024 και προκρίθηκε στα προημιτελικά

2158638

Η Εθνική στα προημιτελικά του EURO 2024...

Η Εθνική μας νίκησε με 2-1 την Αυστρία στον αγώνα των τελευταίων 16 του EURO 2024 και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Ο αντίπαλος μας στα προημιτελικά είναι η Ολλανδία...

Στο ματς που παίχτηκε στη Λειψία, ο Μέριχ Ντεμιράλ σημείωσε τα γκολ που έφεραν την ιστορική νίκη στην Εθνική μας στο 1ο και στο 59ο λεπτό ενώ το μοναδικό γκολ της Αυστρίας ήρθε από τον Γκρέγκοριτς στο 66ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Τουρκία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Ο Ισμαήλ Γιουκσέκ, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 42ο λεπτό, δεν θα μπορέσει να παίξει στον αγώνα με την Ολλανδία στον προημιτελικό αγώνα στο Βερολίνο στις 6 Ιουλίου.

Ο προπονητής της Εθνικής, Βιντσέντσο Μοντέλα, δήλωσε:

«Αντικατοπτρίζουμε το ομαδικό πνεύμα μέχρι την τελευταία στιγμή. Χαίρομαι αν κάναμε χαρούμενους τους Τούρκους φιλάθλους εδώ στη Γερμανία και τους Τούρκους σε όλο τον κόσμο. Θα πανηγυρίσουμε τώρα αλλά θα επιστρέψουμε στη δουλειά από αύριο διότι πλησιάζει ο αγώνας με την Ολλανδία».