Atalanta - noua campioană a UEFA Europa League

Ademola Lookman, vedeta nigeriană de 26 de ani a echipei Atalanta, care a adus trofeul echipei sale cu trei goluri, a intrat în istoria UEFA.

2143298

Echipa italiană Atalanta, care a învins cu scorul 3-0 echipa germană Bayer Leverkusen în finala UEFA Europa League, a câștigat prima cupă europeană din istoria sa.

Atalanta a condus cu 2-0 grație golurilor vedetei nigeriene Lookman în minutele 12 și 26 ale meciului disputat pe Dublin Arena.

Echipa lui Gian Piero Gasperini, care a păstrat controlul jocului în fața formației Bayer Leverkusen, care a afișat o imagine departe de fotbalul pe care l-a propus în acest sezon, a intrat la pauză cu 2-0.

Antrenorul lui Bayer Leverkusen, Xabi Alonso, nu l-a putut împiedica pe Lookman și în repriza a doua a meciului, iar în minutul 75, nigerianul a marcat cel de-al treilea gol al său și al echipei sale.

Atalanta, care a ajuns neînvinsă în Bundesliga și neînvinsă în 51 de meciuri în toate competițiile, a învins cu 3-0 pe Bayer Leverkusen și a devenit campioană în prima finală de cupă europeană din istoria sa.

Lookman a devenit primul fotbalist african care a marcat un hat-trick în finala unui turneu UEFA.

De asemenea, starul nigerian a mai obținut un succes, devenind primul fotbalist din istoria UEFA Europa League care a marcat trei goluri în finală.