Sultanele Fileului în fruntea Ligii Națiunilor 2023...

Echipa națională de volei feminin a Türkiye a ajuns în fruntea Ligii Națiunilor 2023...

2012190

Türkiye, devenind campioană după ce a învins China în finală, este noul număr 1 în clasamentul mondial.
Sultanele Fileului au început bine meciul.
După ce a luat un avânt bun, echipa turcă a câștigat primul set cu 25-22 și a preluat conducerea cu 1-0.
În cel de-al doilea set al meciului, China a făcut mai puține greșeli și a egalat scorul la 1-1 cu 25-22, la fel ca și scorul primului set.
În setul al treilea, Sultanele Fileului sub conducerea lui Ebrar Karakurt, i-au învins pe adversari, mărind diferența până la 7 puncte.
Menținându-și performanța, echipa Türkiye a preluat conducerea cu 2-1, cu 25-19.
În timp ce al patrulea set al meciului a început cu puncte reciproce, scorul a ajuns la 6-6.
Din acest moment, naționala noastră a dominat China și a început să mărească diferența.
Türkiye, susținută de fanii săi, a câștigat al patrulea set cu 25-16 și meciul cu 3-1 și a devenit campioană pentru prima dată în istoria organizației.
După ultimul punct, bucuria de pe teren a fost enormă.
Melisa Vargas a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului și cea mai bună jucătoare din poziție opusă, Gizem Örge a fost desemnată cel mai bun libero, iar Zehra Güneș a fost desemnată cel mai bun blocator mijlociu.
Ajunsă în fruntea Ligii Națiunilor 2023, Türkiye a obținut cel mai mare succes al său la nivel internațional.
Echipa națională de volei feminin a Türkiye a făcut istorie, devenind noul număr unu în clasamentul mondial.