Templomot építenek a terrortól megtisztított török faluban

Şırnak Cevizağacı falujában újra felépítik az összeomlott Mor Yuhanon keresztény templomot.

1234492
Templomot építenek a terrortól megtisztított török faluban

Az 1990-es években a terroristák miatt kiürült, kháldeus keresztények lakta Cevizağacı fali a 2001-ben indított „Hazatérés a faluba” program keretében éled újjá. A falusiak közül 8 otthona elhagyására kényszerült család tért haza állami támogatással.

A nyugodt faluban boldogan élő kháldeusok összeomlott templomuk, a Mor Yuhanon templom újjáépítését szerették volna, s kérésükkel Európában élő falubelijükhöz, Çelebi Yaramışhoz fordultak.

Yaramış elhunyt szülei emlékére minden évben ellátogat szülőfalujába, és felajánlotta a templom építéséhez szükséges anyagi támogatást.

Az építési engedélyek beszerzése után megkezdődött a munka, s a templom hamarosan megnyílik a hívők előtt.


 

8 család él a faluban

Cevizağacı falu jegyzője, Metin Yaramış törökül és kurdul nyilatkozott az AA hírügynökségnek, elmondva, hogy 2001-ben tértek vissza falujukba, melyet korábban a terroristák jelentette veszély miatt kényszerültek elhagyni.

„Amikor a béke és nyugalom visszatért a falunkba, mi is visszatértünk. Újra felépítettük házainkat” - mondta, hozzátéve, hogy a falu lakosságának nagy része Európába vándorolt ki, s közülük 8 család tért vissza.

Elmondta, hogy az állam nyújtotta támogatással jól és kényelmesen élnek:

„Az állam jól gondunkat viseli. Keresztény falu vagyunk, és a szomszéd falvak vigyáznak ránk. Nyáron közel 100 rokonunk érkezik Európából a falunkba, télen csak 8 család él itt.”

Mindannyian boldogok voltak, amikor megtudták, hogy újjáépíthetik templomukat:

„Mindenki jól fogadta itt, hogy a templomot fel akarjuk építeni. Örültek neki. A nép ás az állam is támogatta. Muszlimok dolgoztak a templom építésén, akiket testvéreinknek tartunk. Semmiféle hátrányos megkülönböztetés nem ér itt minket, boldogan élünk” - mondta.


 

A falu lakói örülnek a templomnak

Zarife Yaramış minden nyáron hazajön a faluba Belgiumból.

„Boldogan jövök haza, a gyerekeim is nagyon szeretnek itt lenni. Jó szomszédaim is vannak. Nagyon örülünk, hogy a templom újjáépül” - mondta, hozzátéve: végre kényelmesen imádkozhatnak az új templomban.


 

"Eddig otthon imádkoztunk"

Az egyik falusi fiatal, Aydın Yaramış elmondta: Európában nehéz az élet, de a faluban boldogok.

Míg külföldön éltek, nagyon vágytak vissza a faluba, soha nem felejtették el szépségét:

„2001-ben haza is jöttünk. Az állam támogatta, azóta is segít minket. Korábban csak otthon végezhettük a szertartásokat és imákat, templomunk nem volt. Szeretnénk még egy iskolát is a faluban. Most már visszatért ide a béke, nem történnek olyanok, mint régebben. Ha így megy tovább, jobb hely lesz, mint Európa. Az Európában élők is ide vágynak. Már mindenhol vannak őrök, katonák, napi 24 órában őrzik a földet” - mondta


 

"Jó szomszédok vagyunk"

A szomszéd faluban élő Cemil Acar elmondta: emberemlékezet óta jó kapcsolatban vannak a keresztényekkel, és ők is örömmel hallották, hogy a templomuk újjáépül:

„Végre lesz egy helyük, ahol nyugodtan végezhetik az istenszolgálatot. Nagyon jó szomszédok vagyunk. Elégedettek vagyunk velük, Allah is legyen velük elégedett” - mondta.

 Még több hír