A Kapitány Naplója

A Gezgin című csónakunkkal sétálunk a Fekete-tengerpartján levő Samsun városunkban, és utazunk a Kizilirmak-folyóra

1996445
A Kapitány Naplója

Anatólia közepén folyik egy hatalmas folyó. Ez a folyó a nevét kapja patakmeder vörös színéből, melynek neve a Kizilirmak. A török területekből születik és ezekből a területekből öntözik a tengerbe a Kizilirmak, mely leghosszabb helyi folyó. Egy hosszú utat megtéve öntözik tengerbe Samsun városban. A Gezgin című csónakunkkal sétálunk a Fekete-tengerpartján levő Samsun városunkban, és utazunk a Kizilirmak-folyóra. Távolodunk tengertől, de mégis vízben sétálunk.

            Őskor előtt az emberek letelepedtek Kizilirmak-folyó környékén. A világtörténelmét leírt több civilizáció letelepedett a Kizilirmak felélénkítette medencében. Ezek a civilizációk egyike hettiták. Hettiták a vöröst és folyót jelentő nevet adtak ennek a folyónak. Ez a folyó török neve is két szóból áll, mint hettita nyelven. A Kizilirmak-folyó tanúja lett a háborúknak, békeszerződéseknek, az államok határainak megállapításának. A folyó környékén végzett régészeti ásatásokban napfényre került több tumulusz, letelepülési hely maradványa. Ez a hatalmas folyó viseli a különböző civilizációkhoz, időszakokhoz tartozó sziklasíremlékek, várak és hidak nyomait.

            Vízmentén alakulnak meg civilizációk, de a vizek és vízmentek az emberek előtti időszakokban más élőlények életterületei voltak. Kizilirmak is nagyon széles deltájával tulajdonosa ezrével élőlénynek. 78 ezer négyzetkilométeres területével egyenértékű Szerbiával. A mai műsorunkban utazunk Kizilirmak deltájába. Kizilirmak folyó évek folyamán agyagot, homokot és talajt szállított tengerre, és így létesült ez a delta. A madárparadicsomnak is ismert deltában különböző területek találhatók, mint nádasok, mocsaras területek, nagy és kis tavak és elárasztott erdők (longoz). A delta egyik legszembetűnőbb képződménye a tavak és a tenger között elhelyezkedő homokdűnék. A homokdűnék csíkokban húzódnak a folyómentén, és körülbelül 3 emelet épület magasságában van. Más élettípusok élnek ezeken a területeken. Ezek a területek legfontosabb élőlényei között szerepelnek a madarak. madárparadicsom a türkiyei madarak közel 75%-ának élőhelye. Ez a terület egyes madárfajták állandó otthona, egyesei pedig vándorlómadarak. Ez a delta a világnak legfontosabb vizes területei egyike és legfontosabb három vándorlóút között szerepel. Kizilirmak deltája szerepel az UNESCO Világ Természeti örökség ideiglenes listáján. Most a Kizilirmak Madárparadicsom belső részei felé haladunk, és megfigyelünk különböző fajta madarakat.

           Vizes területek a Föld legfontosabb ökorendszerei egyike a biológiai különféleségnek köszönhetően. Ezenkívül raktároznak áradási vizeket, ellenőrzi az áradásokat, pozitív hatása lesz éghajlatra, és fontos hozzájárulást tesz az ország gazdaságához, mint halászat, mezőgazdaság, idegenforgalom, témákban. Most a Gezgin című csónakunkkal útnak indulunk egymás vizes terület felé Samsun városban. Ez a hely is nagyon fontos, mint Kizilirmak-delta. Most pedig utazunk a Yesilirmak-deltába. Türkiye legfontosabb folyói egyike a Yesilirmak. A delta ott található, ahol a folyó találkozik a tengerrel. A Yesilirmak-delta is Türkiye fontos biológiai gazdagság területe. Ezen deltán is lehet foglalkozni fotószafarival, természeti gyaloglással, biciklizéssel és sportív halászattal vagy pedig lehet megfigyelni madarakra.Még több hír