Luptătorul de stil greco-roman Ali Cengiz a devenit campion mondial...

Sportivul național, Ali Cengiz a câștigat medalia de aur la categoria 87 kg stil greco-roman în cadrul Campionatului Mondial de lupte din 2023, desfășurat în Serbia.

2041582

În contextul organizării din capitala Belgrad, Ali Cengiz l-a înfruntat în finală pe ungurul David Losonczi.

Luptătorul Ali Cengiz, care și-a învins adversarul cu scorul de 8-7, a câștigat medalia de aur, devenind campion mondial.

Echipa națională de lupte libere a încheiat campionatul cu un total de 7 medalii, 2 de aur, 1 de argint și 4 de bronz.

Ali Cengiz la 87 kg și Buse Tosun Çavușoğlu la 68 kg au câștigat aurul, Rıza Kayaalp la 130 kg a câștigat argintul, iar medaliile de bronz au fost obținute de Taha Akgül la 125 kg, Feyzullah Aktürk la 92 kg, Selçuk Can la 72 kg și Enes Bașar la 63 kg.