"Sultanele fileului" sunt în sferturile de finală...

Înfruntând Belgia în 16-imile de finală, Türkiye și-a învins adversarul cu 3-1 și s-a calificat în sferturile de finală.

2029745

Naționala de volei feminin din Türkiye își continuă parcursul în Campionatul European.

Naționala Türkiye a început foarte bine primul set al meciului.

"Sultanele fileului", care au fost active atât în apărare, cât și în atac, au mărit diferența până la 6 puncte sub conducerea Melissei Vargas.

Din acest moment, echipa turcă nu a mai dat nicio șansă adversarului să revină și a preluat conducerea cu 1-0, cu 25-22.

Belgia a dominat setul al doilea al meciului, impunându-se cu 25-16.

Türkiye a dominat din nou jocul în setul al treilea.

Făcând mai puține greșeli decât Belgia, echipa națională a preluat conducerea cu 2-1, cu 25-15.

Al patrulea set al competiției a început cu puncte reciproce.

În timp ce egalitatea a rămas multă vreme neschimbată, tabela de marcaj a ajuns la 7-7.

Din acest moment, Belgia, care a fost puternică la blocaje, a mărit diferența la 3 puncte, însă Türkiye a revenit în plină forță.

Ieșind în evidență cu apărarea lor, "sultanele fileului" au reușit să câștige setul cu 32-30 și meciul cu 3-1.

Naționala de volei feminin  din Türkiye, care a reușit să facă 6 din 6 la acest turneu, va înfrunta Polonia în sferturile de finală.