Naționala de handbal s-a clasat pe locul doi în Europa...

Echipa națională a cucerit medalia de argint, după ce a pierdut în fața Austriei cu 34-29 în finala diviziei secunde a Campionatului European de Handbal Heminin Sub-17.

2024027

Echipa națională a cucerit medalia de argint, după ce a pierdut în fața Austriei cu 34-29 în finala diviziei secunde a Campionatului European de Handbal Feminin Sub-17.

Deși naționala a terminat pe locul al doilea în organizare, aceasta a fost promovată în clasa A prin decizia luată de Federația Europeană de Handbal.

Austria, care s-a plasat pe primul loc în turneu, și Finlanda, care a terminat pe locul trei, au fost celelalte echipe promovate în clasa A.

Naționala Sub-17 a Türkiye va participa la Campionatul European feminin Sub-19 din Divizia A, care va fi organizat doi ani mai târziu.