Medalie de aur de la Döndü Yeșilyurt la Campionatul European Paralimpic de Judo

Sportivii din Türkiye au cucerit 1 medalie de aur, 2 de argint și 3 de bronz în cea de-a doua zi a Campionatului European Paralimpic de Judo din Olanda.

2022873

Döndü Yeșilyurt a obținut prima medalie de aur pentru Türkiye în cadrul organizației desfășurate la Rotterdam.

La categoria feminină J1, Döndü Yeșilyurt a câștigat medalia de aur la greutatea de 57 kg, iar Merve Uslu, luptând la categoria de 70 kg și Nazan Akın Güneș, la categoria de +70 kg, au obținut medalii de argint.

La categoria J1 masculin, Yasin Çimciler, reprezentând greutatea de 90 kg, și Onur Taștan, la greutatea de +90 kg, au câștigat medalii de bronz.

La categoria J2 masculin, İbrahim Bölükbașı a ocupat locul trei la greutatea de +90 kg.

Astfel, Türkiye a obținut 6 medalii în cea de-a doua zi a competițiilor.

La finalul celor două zile, jucătorii naționali de para-judo au obținut 9 medalii, 1 de aur, 4 de argint și 4 de bronz.

Campionatul European Paralimpic de Judo se va încheia pe 20 august.