Turcia a ocupat locul 13 la Campionatul European de Atletism

Campionatul organizat în capitala germană Berlin s-a încheiat.

1031595

Turcia a ocupat locul 13 în clasamentul pe medalii la Campionatul European de Atletism.

Turcia a cucerit în total  5 medalii, una de aur, două de argint și două de bronz.

Ramil Guliyev a câștigat o  medalie de aur în proba masculină de 200 de metri, o medalia de argint a fost adusă la proba masculină de ștafetă 4x100 m, și 400 de metri garduri de atletul Yasmani Copello Escobar.

Atletul Jak Ali Harvey și-a asigurat o medalie de bronz la proba masculină de 100 de metri, și a doua medalie de bronz a câștigat-o Yasemin Can la proba feminină de 5000 de metri.

Marea Britanie a ocupat locul I cu  cele 18 medalii, 7 aur, 5 argint și 6 bronz.

Polonia a cucerit 12 medalii, 7 aur, 4 argint și 1 bronz, și s-a clasat pe locul II. Gazda Germania cu 6 medalii de aur, 7 argint și 6 bronz a ocupat locul III.

Germania, care a câștigat cele mai multe medalii la campionat, s-a situat pe locul III din cauza numărului mic de medalii de aur.