Formula 1 continuă la Monaco

Campionatul Mondial de Formula 1 va continua cu cea de-a șasea rundă a sezonului în Monaco.

979036

Cursa în Monaco începe la ora 16: 00 sâmbătă, 27 mai și la ora 16:10 duminică, 28 mai și  se va desfășura pe circuitul cu o lungime de 3 337 de metri. Piloții vor parcurge în cursă 78 de tururi a câte 3340 de metri fiecare.

Pilotul german Sebastian Vettel din echipa Ferrari a câștigat primele două curse ale sezonului în Australia și Bahrain.

Câștigătorul celei de-a 3-a curse din China a fost pilotul echipei Red Bull-TAG Heuer,  Daniel Ricciardo; iar în cursele din Azerbaidjan și Ispania a câștigat   pilotul britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton.

Etichete: #Formula 1 , #Monaco