Zanele bashetului feminin în sferturile de finala

Echipa nationala a Turciei a învins echipa ceha şi a ieşit astfel învingatorea grupei.

314121
Zanele bashetului feminin  în sferturile de finala

Zanele baschetului feminin în sferturile  de finală.

In cadrul Campionatului  European de Baschet  Feminin  FIBA 2015 în ultimul meci din sferturile de finala, runda  a 2-a,grupa E,echipa nationala a Turciei  a învins echipa ceha şi a ieşit astfel învingatorea  grupei.

In primul meci din al doilea tur echipa nationala a Turciei  a învins echipa  Muntenegru cu scorul 61-41, în al doilea meci şi-a  de garantat saltul câștigand meciul cu Franta cu scorul 66-56 iar dupa ce  a învins Cehia cu scorul  59-48 a ieşit triumfatoarea grupei E.

Numele jucătorilor  importanți în aceasta  victorie sunt :Nevriye Yilmaz,nr  23 cu 8 recuperări şi Işıl Alben nr 11, cu 11 pase şi 5 recuperari.

Echipa nationala turca va juca meciul din  grupa F cu echipa care va termina pe locul  4. Adversarul Turciei va fi stabilit după meciurile care se vor juca astăzi. Sferturile de finală din  turneu vor  începe în  data de  24 iunie.