Alegeri prezidențiale în Ucraina

Secțiile de votare a fost închise la 20:00, ora locală; în total, în cursa pentru alegerile prezidențiale au participat 39 de candidați.

1174540

Potrivit sondajelor realizate la ieșirea de la urne, actorul de comedie, Vladimir Zelenskiy,  a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale din Ucraina, în timp ce actualul președinte Petro Poroșenko s-a clasat pe locul al doilea.

Potrivit sondajelor  în prima rundă a alegerilor prezidențiale, actorul-comedian Vladimir Zelenskiy s-a clasat pe poziția de lider obținând  30,4% din voturi, în timp ce actualul președinte Petro Poroșenko l-a urmat cu  17,8% din voturi.

Unul dintre candidații favoriți în cadrul scrutinului - fostul prim-ministru al Ucrainei Iulia Timoșenko a întrunit 14,2 % din voturi.

Niciunul dintre candidați nu a obținut peste 50% din voturi, astfel cei doi candidați cu cele mai multe voturi vor concura pentru funcția de președinte în a doua rundă ce se va desfășura la  21 aprilie.