Η Φενερμπαχτσέ πήρε τον αέρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο παίχτες του Ζοτς έκαναν 2/2 στα παιχνίδια με τους πρωταθλητές Ευρώπης

664610

Η Φενερμπαχτσέ φιλοξένησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της Ευρωλίγκας των Τουρκικών Αερογραμμών.

Οι μαθητές του Ομπράντοβιτς πέτυχαν σημαντική νίκη με 77-71 και απέχουν μόνο μια νίκη από τον Ολυμπιακό.

Η Φενερμπαχτσέ έκλεισε με 15-14 το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το πρώτο μέρος του αγώνα έκλεισε με 36-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του «Ζοτς» κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και με τους πόντους που βρήκε προηγήθηκε αρχικά με 53-44 και στο 39ο λεπτό το σκορ ήταν 71-69.

Η Φενερμπαχτσέ πανηγύρισε την τέταρτη επανωτή νίκη της έναντι της τελευταίας πρωταθλήτριας της Ευρωλίγκας, ενώ η ρωσική ομάδα δέχθηκε την 6η ήττα της στη φετινή διοργάνωση.

Η Φενερμπαχτσέ κέρδισε και τους δύο αγώνες φέτος έναντι της αντιπάλου της, στην οποία είχε χάσει στον τελικό του Βερολίνου.

Εν τω μεταξύ στην 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας η Γαλατασαράϊ θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 20:00 ώρα Τουρκίας. Μια άλλη τουρκική ομάδα που αγωνίζεται στη Ευρωλίγκα θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρας της Σερβίας απόψε.