UEFA Conference League. Fenerbahçe a ajuns în sferturile de finală

Türkiye, aflată pe locul 9 în acest clasament UEFA, a garantat că va termina acest sezon în top 10.

2115852

Fenerbahçe s-a calificat în sferturile de finală datorită avantajului din primul meci.

Fenerbahçe a găzduit Union Saint-Gilloise la Istanbul în faza șaisprezecimilor de finală din UEFA Conference League.

Fenerbahçe, care a câștigat primul meci cu 3-0, a pierdut cu 1-0 acasă, dar s-a calificat în sferturile de finală.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 68, prin lovitura de cap a lui Rasmussen.

Președintele clubului Fenerbahçe, Ali Koç, și președintele UEFA, Aleksander Ceferin, au urmărit împreună meciul disputat pe stadionul Ülker.

Printre spectatori s-a aflat și directorul tehnic al echipei naționale de fotbal, Vincenzo Montella.

Succesul lui Fenerbaçe în străinătate s-a reflectat și pe poziția țării în clasamentul coeficienților pe țară a UEFA.

Astfel, campioana Superligii 2024-25 va participa direct în Liga Campionilor în sezonul 2025-26.