Cursele de ultra-trail Salomon din Cappadocia

Mii de alergători din întreaga lume s-au întâlnit în Cappadocia pentru a zecea oară.

2051419

Un total de 2434 de alergători din 71 de țări au concurat în geografia unică a Cappadociei, care a găzduit civilizațiile antice cu o istorie de mii de ani.

Cursele de ultra-trail Salomon din Cappadocia s-au desfășurat în 3 categorii.

În atmosfera unică din Cappadocia, atleții au concurat pe trasee de 119, 63 și 38 de kilometri.

La categoria masculină a celui mai lung traseu de 119 kilometri din cadrul 'Salomon Cappadocia Ultra-Trail', recordul de traseu a coborât sub 11 ore.

Dmitry Mityaev din Rusia a parcurs cei 119 kilometri în 10 ore 59 minute și 32 de secunde și a ocupat primul loc cu recordul de traseu.

Pe locul al doilea la traseul lung s-a clasat Farkhad Isakov, din Rusia, în timp ce Mohammadreza Jelodar a ocupat locul trei.

În cursa feminină de 119 kilometri, atleta rusă Ekaterina Mityaeva s-a clasat pe primul loc cu timpul de 11 ore 54 minute 57, compatrioata sa Ksenia Avdeeva a ocupat locul al doilea, iar alergătoarea turcă Serpil Baysal s-a clasat pe locul al treilea.

În cursa de 63 de kilometri, germanca Kim Schreiber s-a clasat pe primul loc în cursa feminină, alergătoarea rusă Varvara Shikanova pe locul doi, iar Aysel Yalaç Dolay din Türkiye pe locul trei.

În cursa masculină de 63 de kilometri, alergătorul turc Mestan Turhan a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, Irem Can Ayaz a fost al doilea, iar Ryan Farrugia din Malta s-a clasat pe locul trei.