VakıfBank – campioana mondială

Echipa a devenit campioana mondială pentru a 4-a oară.

1749848

VakıfBank a devenit campioană pentru a 4-a oară învingând-o pe reprezentanta Italiei Imoco Conegliano cu 3-2 în finala Campionatului Mondial de volei feminin FIVB.

Jucătoarele Isabelle Haak și Zehra Güneș din echipa VakıfBank s-au evidențiat în primul set care s-a finalizat cu scorul de 25-15. Imoco Conegliano a început bine setul al doilea și a condus la al doilea time-out tehnic cu 12-9. Al doilea set a fost finalizat cu scorul 1-1. VakıfBank a intrat în time-out tehnic cu un avans de 12-11 în cel de-al treilea set. Jucătoarele echipei care au făcut mai puține greșeli au câștigat 25 de puncte, setul s-a încheiat cu scorul de 2-1. Al patrulea set a fost finalizat la egalitate cu scorul 2-2. VakıfBank a început bine ultimul set și nu a făcut greșeli în atac și apărare, reușind să câștige meciul cu scorul 3-2. Echipa a devenit campioana mondială pentru a 4-a oară.