Turcia: Trei medalii la karate

La competiția dată au participat 776 karateka din 82 de țări.

1134417

La prima etapă  a sezonului Karate 1 Premier Ligue ce s-a desfășurat în capitala Franței, Paris, Turcia a câștigat 3 medalii: una de aur și două de bronz.

Prima din cele 7 etape a Karate 1 Premier Ligue 2019 inclus  în Programul Jocurilor Olimpice Tokyo 2020 a fost organizată în Franța.

La evenimentul dat au participat 776 karateka din 82 de țări.

Serap Özçelik Arapoğlu, care anul trecut a devenit campioana europeană și a ocupat locul doi în lume la karate a început sezonul cu o medalie de aur. Serap învingând-o pe japoneza Miho Miyahara la kumite – femei, categoria 50 de kg, cu scorul 6-0 a câștigat  campionatul.

La categoria 61 de kg, Merve Coban, cu victorie prin descalificarea adversarei sale din Iran, Rozita Alipourkeshka, a încheiat competiția cu o medalie de bronz.

Echipa națională de kata a Turciei formată din 3 sportivi Ali Sofuoglu, Emre Vefa Goktas și Kutluhan Duran, învingând echipa franceză, s-a clasat pe locul III.