S-a încheiat Campionatul Mondial de atletism de la Budapesta

S-a încheiat Campionatul Mondial de atletism de la Budapesta. În clasamentul pe medalii, Statele Unite ale Americii au terminat campionatul ca lider, cu un total de 29 de medalii.

2029757

În cea de-a 9-a și ultima zi a evenimentului au fost cucerite medalii în 8 probe.

Kenyanca Mary Moraa a cucerit medalia de aur în proba feminină de 800 de metri, cu 1 minut 56 secunde 03.

Moraa, care a realizat cel mai bun timp personal, a câștigat și primul său campionat mondial.

Minfred Mutile Yavi din Bahrain a câștigat medalia de aur în proba feminină de 3 mii de metri garduri cu 8 minute 54 secunde 29, cel mai bun timp al anului în lume. Yavi a ajuns pentru prima dată în topul mondial.

Jakob Ingebrigtsen, ultimul campion european și mondial la 5 mii de metri masculin, a trecut primul linia de sosire, grație atacului său din ultimii metri.

Atletul norvegian, care a înregistrat un timp de 13 minute 11 secunde 44, a câștigat al doilea campionat mondial consecutiv.

La maratonul masculin, atletul ugandez, Victor Kiplagat a cucerit medalia de aur în 2 ore 8 minute 53.

Hüseyin Can, care a reprezentat Türkiye la maraton, a terminat pe locul 50 în cursă, cu 2 ore 22 minute 11 secunde, în timp ce Kaan Kigen Özbilen nu a reușit să termine cursa.

Ucraineanca Iaroslava Mahucih a devenit campioană la săritura în înălțime la feminin, reușind să depășească 2 metri și 1 centimetru.

În proba masculină de aruncare a suliței, rezultatul de 88 de metri și 17 centimetri a atletului indian, Neeraj Chopra i-a adus titlul de campion.

Ultimele curse ale zilei au fost în ștafeta de 4 x 400 de metri.

În proba masculină, Statele Unite ale Americii au triumfat cu timpul de 2 minute 57 secunde 31, cel mai bun timp al anului în lume.

În cursa feminină, Olanda a obținut cel mai bun timp al anului în lume, cu 3 minute 20 secunde 72.

Mai ales performanța sportivei Femke Bol în ultimii 50 de metri a ridicat țara sa de pe locul trei la poziția de campion.

În clasamentul pe medalii, Statele Unite ale Americii au terminat campionatul ca lider, cu un total de 29 de medalii, 12 de aur, 8 de argint și 9 de bronz.