Fenerbahçe a început cu o victorie...

În prima săptămână din Superliga Trendyol, Fenerbahçe a învins echipa FC Gaziantep cu 2-1, prin golurile lui Edin Dzeko.

2024013

Edin Dzeko a marcat golurile câștigătoare în minutele 3 și 18 ale meciului disputat pe stadionul Ülker.

Unicul gol al formației FC Gaziantep a fost marcat de Arda Kızıldağ în minutul 45+5.

Alexandru Maxim, fotbalistul român al echipei FC Gaziantep, a primit un cartonaș roșu.

Maxim a primit un cartonaș galben în minutul 19 al meciului, după ce a protestat la adresa arbitrului Abdulkadir Bitigen. După ce a aplaudat decizia arbitrului Bitigen de a acorda un fault la o dublă intervenție fotbalistul român a primit al doilea cartonaș galben, fiind eliminat în minutul 23.

Internaționalul nigerian al echipei Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel, nu a putut continua meciul din cauza unei accidentări.

Jayden Oosterwolde l-a înlocuit pe Osayi-Samuel în minutul 34.

Penalty-ul obținut de Fenerbahçe în finalul primei reprize a fost anulat după revizuirea VAR.

Jucătorul sârb al echipei Fenerbahçe, Dusan Tadic, nu a reușit să transforme penalty-ul acordat în minutul 55 al meciului, după o revizuire VAR.

Lovitura lui Tadic a fost oprită de portarul Batuhan Șen.