Maratonul İstanbul

Startul maratonului a fost dat de Ministrul Tineretului şi Sportului, Akif Çağatay.

192526

La cea de-a 36-a editie a maratonului İstanbul au participat 25 de mii de sportivi din 118 tari.

La masculin  primul loc a fost caştigat de marocanul Hafid Chani iar la femin de sportiva etiopiana Amane Gobena. Startul maratonului a fost dat de Ministrul Tineretului şi Sportului, Akif Çağatay , de primarul oraşului İstanbul, Kadir Topbaş  şi de un grup de parlamentari.

Maratonul de 42 de km ce s-a ıncheiat ın piata Sultanahmet a fost terminat de sportivul marocan Chani ın 2h 11 minute 53 de secunde. İar etiopiana Amane Gobane a trecut linia de sosire ın 2h 28'46". Sportiva turca Elvan Abeylegesse s-a clasat pe locul cinci iar Ümmü Kiraz a reuşit sa termine maratonul pe locul şase.