Burak Yilmaz – golgheterul echipei Lille

Lille a câștigat ultimul meci al Ligii cu scorul 2-1.

1644440

În cea de-a 38-a și ultima săptămână din Prima ligă franceză de fotbal echipa de fotbal Lille a învins formația Angers cu scorul 2-1 și a devenit campioană în meciul în care jucătorul turc de fotbal Burak Yılmaz a înscris un gol. Ultimul meci al Ligii a fost găzduit de Angers  pe stadionul Raymond Kopa.

În minutul 10 jucătorul echipei Lille Jonathan David a marcat un gol. Următorul gol a fost înscris în minutul 45 de Burak Yilmaz din penalty. Prima repriză s-a încheiat cu scorul  2-0.

În minutul 90 + 2 al luptei jucătorul echipei  Angers Fulgini a marcat un gol. Lille a câștigat meciul cu scorul 2-1. Cu acest rezultat, Lille, a încheiat liga pe locul I cu 83 de puncte, și a devenit din nou campioană 10 ani mai târziu. Echipa a câștigat al patrulea campionat din istoria sa. Burak Yılmaz, care a marcat 16 goluri în 28 de meciuri în ligă în acest sezon, a devenit golgheterul echipei.