Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μετέ Γκαζόζ

Ο Τούρκος τοξοβόλος νίκησε 6-4 τον Καναδό Έρικ Πίτερς στον τελικό του ολυμπιακού τόξου ανδρών

2021104

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μετέ Γκαζόζ.

Ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τοξοβολίας στη Γερμανία.

Την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης ο Μετέ Γκαζόζ νίκησε 6-4 τον Καναδό Έρικ Πίτερς στον τελικό του ολυμπιακού τόξου ανδρών.

Πρόκειται για τον πρώτο Τούρκο αθλητή που στέφεται παγκόσμιο πρωταθλητής στην τοξοβολία.

Ο Γκαζόζ ο οποίος κατέκτησε επίσης το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, ήταν ο πρώτος Τούρκος τοξοβόλος που το κατάφερε.

Η Εθνική Ομάδα Ανδρών Ολυμπιακού Τόξου που αποτελείται από τους Μετέ Γκαζόζ, Ουλάς Μπερκίμ Τουμέρ και Μουχαμέντ Αμπντουλάχ Γιλντιρμίς κατέκτησε την δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τοξοβολίας.

Η Τουρκία εξασφάλισε συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024 στο ολυμπιακό τόξο, τόσο σε ομαδικό όσο και σε ατομικό επίπεδο.