Κροατία-Αγγλία ο δεύτερος ημιτελικός του Μουντιάλ 2018

Εκτός διοργάνωσης η οικοδέσποινα Ρωσία και η Σουηδία

1008131

Κροατία και Αγγλία πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018 που πραγματοποιείται στη Ρωσία.

Η Αγγλία νίκησε με 2-0 την Σουηδία με γκολ του Μαγκουάιρ στο 30ο λεπτό και του Ντέλε Άλι στο 59ο λεπτό.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης Κροατία-Ρωσία έληξε ισόπαλο 1-1. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με γκολ του Τσερίσεφ στο 31ο λεπτό αλλά οι Κροάτες ισοφάρισαν 8 λεπτά αργότερα με τον Κράμαριτς.

Στην ημίωρη παράταση η Κροατία έκανε το 2-1 με τον Βίντα στο 100ο λεπτό. Η Ρωσία ισοφάρισε στο 115’ με γκολ του Φερνάντες οδηγώντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι. Η Κροατία πέρασε στα ημιτελικά επικρατώντας της διοργανώτριας του Μουντιάλ με 4-3.

Ο ημιτελικός μεταξύ Κροατίας και Αγγλίας θα διεξαχθεί στο Στάδιο Λουζνίκι στην Μόσχα την Τετάρτη 11 Ιουλίου.

Ο άλλος ημιτελικός ανάμεσα στη Γαλλία και το Βέλγιο θα διεξαχθεί στην Αγία Πετρούπολη την Τρίτη 10 Ιουλίου.