Αναντολού Εφές 77 – Ολυμπιακός 69

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επεκτείνει σε όλο το διάστημα του αγώνα την καλή απόδοση που είχε στα πρώτα λεπτά του αγώνα

702942

Η Αναντολού Εφές νίκησε τον Ολυμπιακό με 77 – 69 στον αγώνα 29ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ των Τουρκικών Αερογραμμών - THY.

Η Εφές πήρε την 17η νίκη στο πρωτάθλημα ενώ ο Ολυμπιακός δέχθηκε την 10η ήττα του.

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε τον αγώνα με ισχυρή άμυνα προηγήθηκε με 8 πόντους στον 5ο λεπτό του αγώνα. Η Εφές όμως επέστρεψε γρήγορα στον αγώνα κυρίως με τους πόντους του Οσμάν Τζεντί και του Χάνικατ, απαντώντας με σερί 13-0 και σκορ 22-15 στο 10ο λεπτό.

Η Αναντολού Εφές ανέβασε τη διαφορά σε 10 πόντους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (25-15), ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά μέχρι και 4 πόντους με τα τρίποντα του Γκρίν και του Σπανούλη.

Στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 52- 42 υπέρ της Εφές, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές προηγούνταν με 58-50.

Ο Ολυμπιακός, με τους 5 πόντους που σημείωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και 2 πόντους, αλλά η απάντηση της Εφές δεν άργησε και άνοιξε τη διαφορά με 66 – 58, με 4 πόντους του Πολ και 2 του Ερτέλ.

Η τελευταία αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν αν μειώσει τη διαφορά σε 5 πόντους αλλά αναγκάστηκε να ρίξει λευκή πετσέτα με 77- 69.