Τουρκία 80- Γερμανία 75

Οι «12 Γίγαντες» απόκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για πρόκριση

376762

Η Α΄Εθνική Ομάδα Μπάσκετ νίκησε την αντίστοιχη της Γερμανίας στον τρίτο αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2015 με 80-75 και πήρε την δεύτερη νίκη της.

Η εθνική Τουρκίας που επικράτησε σχεδόν άνετα στον χτεσινοβραδινό αγώνα, ανέβηκε στην τρίτη θέση με το αποτέλεσμα αυτό.

Οι Ερυθρόλευκοι μετά από το εξαιρετικό ξεκίνημα που έκαναν κατάφεραν να σημειώσουν 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην εθνική Τουρκίας ο Τζέντι Οσμάν έπαιξε με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σεμίχ Ερντέν με 16 πόντους, 9 ριμπαόυντ και 4 ασίστ, ο Αλί Μουχαμμέντ με 15 πόντους , 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Ερσάν Ιλιάσοβα με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η εθνική Τουρκίας με την νίκη αυτή απόκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για πρόκριση, ενώ η Γερμανία πήρε τη δεύτερη ήττα της.

Εν τω μεταξύ οι «12 Γίγαντες» βγήκαν στο παρκέ με μαύρη κορδέλα στις φανέλες εξαιτίας των τελευταίων τρομοκρατικών ενεργειών στην Τουρκία και πριν ξεκινήσει ο αγώνας τήρησαν ενός λεπτού σιγή για τους μάρτυρες των επιθέσεων.

Οι Τούρκοι φίλαθλοι από την άλλη που παρακολουθούσαν τον αγώνα φώναξαν συνθήματα όπως «Οι μάρτυρες δεν πεθαίνουν, η πατρίδα δεν διαιρείται» και «Η Τουρκία Νιώθει Περήφανη Με Σας».

Στον άλλο αγώνα του ομίλου Β η Ιταλία κέρδισε με 105- 98 έναντι της Ισπανίας. Η Σερβία πάλι νικώντας την Ισλανδία με 93-64 πήρε την τρίτη νίκη της και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας.