Turqia shpëton 21 emigrantë të bllokuar në det

Në afërsi të brigjeve të qytezës Seferihisar të Izmirit janë shpëtuar 21 emigrantë në një gomone që e kishte marrë rryma.

1569578
Turqia shpëton 21 emigrantë të bllokuar në det

Një gomone me emigrantë në përpjekje për të dalë jashtë shtetit me rrugë të paligjshme filloi të zvarritet nga rryma e ujit për shkak të defektit në motor ndërsa ishte ende afër brigjeve të Seferihisarit.

Pas marrjes së thirrjes për ndihmë ekipe të Komandës së Rojës Bregdetare shkuan menjëherë në vendin e ngjarjes.

Fillimisht 21 emigrantët e parregullt u morën në bordin e anijes së Rojës Bregdetare turke, u nxorën në tokë dhe pas përfundimit të procedurave iu dorëzuan autoriteteve të Drejtorisë Rajonale të Migracionit.

 


Lajme të ngjashme