Koronavirusi në Turqi (27 korrik) – 17 të vdekur dhe 982 të shëruar në 24 orët e fundit

Numri i rasteve të reja të infektimit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi vazhdon të jetë nën pragun psikologjik të 1.000 personave.

1462828
Koronavirusi në Turqi (27 korrik) – 17 të vdekur dhe 982 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të dielën në mbrëmje se 17 qytetarë të tjerë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi duke e çuar numrin total të vdekjeve në 5.630.

“Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus është rritur në 226.100, pasi 927 njerëz më shumë rezultuan pozitivë në testet e virusit”, theksoi Ministria.

Sipas saj, një total prej 227.019 pacientësh, nga të cilët 919 nga e dielë në të hënë, janë shëruar dhe janë larguar nga spitalet që nga fillimi i pandemisë.

“Gjithashtu ditën e fundit janë kryer 45.283 teste dhe numri total i testeve të bëra deri më tani në Turqi ka arritur në 4.617.971”, sqaroi ajo.

 


Lajme të ngjashme