Shtypi botëror 04.06.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e premte, 4 qershor 2021:

1651729
Shtypi botëror 04.06.2021

 

Shtypi gjerman

Zeid.de” (Gjermani) – Rusia i dha leje për riulje avionit të shoqërisë ajrore gjermane “Lufthansa”

 

Shtypi spanjoll

El Pais” (Spanjë) – Kushti që duhet të plotësojnë turistët që duan të hyjnë pa kufizime në Spanjë që nga 7 qershori: Të jenë vaksinuar të paktën 14 ditë më parë

El Mundo” (Spanjë) - Presidenti kolumbian Ivan Duque: "Kolumbia vuan nga vandalizmi dhe terrorizmi urban"

TeleSur” (Venezuelë) – Gjykata e 10-të Administrative e Popayan në Kolumbi ndalon policinë të përdorë kundër protestuesve sistemin e lëshimit të municionit “Venom”  

 

Shtypi francez

Le Monde” (Francë) – Franca pezullon bashkëpunimin ushtarak me Malin  

Le Figaro” (Francë) – Dy miliardë doza vaksine kundër llojit të ri të koronavirusit janë administruar në të gjithë botën.

France 24” (Francë) – Covid-19 në Francë: Që nga 15 qershori, vaksina do të administrohet tek fëmijët e moshës 12-18 vjeç

 

Shtypi rus

Ria Novosti” – Fondi Rus për Investime Direkte tha se ekspertët nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) inspektuan kushtet e prodhimit të vaksinës “Sputnik V” dhe ende nuk kanë bërë ndonjë koment serioz kritik pavarësisht nga fushata dezinformuese kundër vaksinës.  

Lenta.ru” – Zëdhënësi i Pallatit Presidencial Rus (Kremlin) Dmitri Peskov tha se pritjet nuk duhet të jenë shumë të larta për takimin midis Presidentit Rus Vladimir Putin dhe Presidentit të SHBA, Joe Biden, që pritet të zhvillohet në 16 qershor.

TASS” – Gazetari bjellorus Roman Protasevich, avioni i të cilit u ul në Minsk dhe u arrestua, e pranoi në Gjykatë akuzën për organizimin e demonstratave të paautorizuara për të prishur qetësinë shoqërore

 

Shtypi arab

Al-Raya Al-Katariya (Katar) – Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Shën-Petërburgut (SPIEF), që mbahet çdo vit në Rusi, hap horizonte të reja bashkëpunimi me Rusinë.

Al-Dustour” – Deklaratë nga Jordani-Egjipt-Francë për të koordinuar ndihmat që do të dërgohen në territoret palestineze dhe Gazë

Al-Quds Al-Arabi” - Uashingtoni: Mbështetja e fortë për Izraelin do të vazhdojë pa marrë parasysh ndryshimin e qeverisë

 

Shtypi shqiptar në Ballkan

ATSh” (Shqipëri) - Lufta kundër korrupsionit/ Gjonaj takon presidentin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Volkan Bozkır

MIA” (Maqedonia e Veriut) – Për Shkupin opsionet për fillimin e negociatave janë qershori, shtatori ose dhjetori për shkak të situatës në Sofje, tani për tani në tryezë është propozimi portugez

RTK” (Kosovë) – Kryediplomati grek viziton KosovënLajme të ngjashme