Shtypi botëror 20.02.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e enjte, 20 shkurt 2020:

1363133
Shtypi botëror 20.02.2020

“Al-Raya” (Katar): Katari riafirmon ftesën për të nënshkruar një marrëveshje të detyrueshme të sigurisë për rajonin e Lindjes së Mesme

“Asharq Al-Awsat” (Angli): ShBA-ja dhe Arabia Saudite po zhvillojnë stërvitje të përbashkëta

“Vatan” (Kuvajt): Pentagon: Janë kapur 7 maune me armë të dërguara nga Irani për huthitë në Jemen

“Deutsche Welle” (Gjermani): Paralajmërim i fundit nga Presidenti Erdogan për regjimin sirian

“Spiegel.de” (Gjermani): Kancelarja Angela Merkel dëshiron të qëndrojë jashtë çështjes së emërimit të kryetarit të Unionit Demokrisitan (CDU)

“Welt.de” (Gjermani): Nga të shtënat me armë në qytetin Hanau të Gjermanisë janë vrarë 11 persona, policia gjeti një letër rrëfimi

“Le Monde” (Francë): Në sulmet e kryera ndaj kafeneve të nargjilesë në Gjermani janë vrarë 11 persona

“France 24” (Francë): Ulja e numrit të të infektuarve nga koronavirusi i ri pritet me kënaqësi nga OBSH

“Le Temps” (Zvicër): Luftërat e reja në Evropë pas Brexitit

“TASS” (Rusi): Presidenti Vladimir Putin ka biseduar me ish-Kryeministrin Dimitri Medvedev para dorëheqjes së qeverisë

“Izvestiya” (Rusi): Turqia, Rusia dhe Irani përpiqen të përcaktojnë datën për samitin tresh në lidhje me situatën në Siri

“RIA Novosti” (Rusi): Edhe dy pasagjerë të tjerë rusë në anijen japoneze “Diamond Prencess” diagnostikohen me koronavirus

“Telesur” (Venezuelë): Erdogan deklaroi se operacioni në Idlib është vetëm çështje momenti

“El Pais” (Spanjë): OKB-ja paralajmëroi për shpërnguljen masive më të madhe prej fillimit të luftës civile në Siri

“Prensa Latina” (Kubë): Në Meksikë janë zbuluar edhe dy raste të reja të të infektuarve me virusin Kovid-19

“ATSH” (Shqipëri): Suedia mbështet hapjen e negociatave me Shqipërinë

“RTK” (Kosovë): 31 vite nga greva e minatorëve të “Trepçës”

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Pritjet për anëtarësim në NATO dhe fillim të negociatave me BE-në do të kryqëzohen në marsLajme të ngjashme