Shtypi botëror 26.11.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 26 nëntor 2019:

1312645
Shtypi botëror 26.11.2019

“Al-Raya” (Katar): Turqia në kuadër të operacioneve “Kthetra” në veri të Irakut ka neutralizuar 163 terroristë

“Al-Raya” (Katar): Vazhdojnë protestat në Bagdad, mbyllet rruga për në qytetin Basra

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Organizata Ndërkombëtare e Amnistisë njoftoi se gjatë protestave në Iran kanë humbur jetën të paktën 143 persona.

“Zeit.online” (Gjermani): Turqia filloi me testimet e sistemeve të mbrojtjes ajrore ruse

“WDR” (Gjermani): Në Gjermani kthehet gruaja e parë pjesëtare e DAESH-it

“Focus.online” (Gjermani): Retë e stuhisë mblidhen mbi ekonominë e Gjermanisë

“El Pais” (Spanjë): Ngjarjet në Kili rritën shqetësimet shpirtërore dhe shitjen e armëve

“La Jornada” (Meksikë): Mijëra persona të mbledhur në kryeqytetin Meksiko kërkuan dhënien fund të dhunës ndaj grave

“El Tiempo” (Kolumbi): Çfarë nënkupton për Perunë lirimi i Keiko Fujimori?

“France 24” (Francë): Ministria e Jashtme e Francës njoftoi lirimin e shtetasit francez të rrëmbyer në Meksikë

“Le Parisien” (Francë): Boris Johnson, një gënjeshtar që dobësoi Evropën

“Le Figaro” (Francë): Përhapja e rrezikshme e sektit evangjelik

“Izvestiya” (Rusi): “Rosoboronexport” është i gatshëm të furnizojë Turqinë me sistem të dytë të S-400-ve

“TASS” (Rusi): Rusia bëri të ditur që në qoftë se ambasadori i Anglisë nuk lëshon viza për gazetarët rusë, ajo do të kundërpërgjigjet në masë të njëjtë

“Lenta.ru” (Rusi): Putin dhe Zelenski biseduan për furnizimin e Ukrainës me gazin rus

“ATSH” (Shqipëri): Dëmet nga tërmeti, Rama: Solidaritet ndërkombëtar me Shqipërinë

“RTK” (Kosovë): Thaçi telefonon Ramën: Njësitë përkatëse të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë nisur drejt Shqipërisë

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Shqipëri, 15 të vdekur dhe mbi 600 të lënduarLajme të ngjashme