Formula-1 kthehet në Stamboll pas 9 vitesh

Etapa e 14-të e sezonit do të mbahet në "Intercity Istanbul Park" pa spektatorë për shkak të koronavirusit.

1527403
Formula-1 kthehet në Stamboll pas 9 vitesh
formula 1 istanbul.jpg
lewis hamilton formula1.jpg
İstanbul 2020 Formula 1 takvimine girdi.jpg

Pas një pauze prej nëntë vitesh gara e Formula-1 do të mbahet përsëri në Stamboll për Çmimin e Madh të tetë të Turqisë të dielën.

Raundi 14 i sezonit me 58 xhiro do të mbahet në Parkun Ndërkombëtar të Stambollit në një pistë prej 5,3 kilometra të gjatë.

Raundi kualifikues do të fillojë të shtunën në orën 12:00 sipas kohës së Evropës Qendrore, ndërsa gara do të fillojë në orën 10:10 sipas kohës së Evropës Qendrore të dielën pas dyerve të mbyllura për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Duke fituar nëntë gara këtë sezon, piloti britanik i Mercedesit, Lewis Hamilton kryeson renditjen e pilotëve me 282 pikë dhe është në kërkim të titullit të shtatë të Formula 1 të karrierës së tij në Stamboll.

Mercedes tashmë fitoi kampionatin e konstruktorëve për të shtatën herë me radhë përpara Çmimit të Madh të Turqisë.

Dy miliardë njerëz

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë, Adil Karaismailoglu sot deklaroi se Formula 1 është një aktivitet me rëndësie të madhe si në promovimin e vendit, ashtu edhe të Stambollit.

"Gara transmetohet nga 250 media. Kjo do të jetë një ngjarje që pritet të ndiqet nga rreth 2 miliardë njerëz", tha Karaismailoglu për agjencinë turke të lajmeve AA në një intervistë.

Renditja e pilotëve 2020:

1. Lewis Hamilton (Britani e Madhe): 282

2. Valtteri Bottas (Finlandë): 197

3. Max Verstappen (Holandë): 162

4. Daniel Ricciardo (Australi): 95

5. Charles Leclerc (Monako): 85

Renditja e konstruktorëve 2020:

1. Mercedes: 479

2. Red Bull-Honda: 226

3. Renault: 135

4. McLaren Renault: 134

5. Racing Point: 134

(Agjencia Anadolli - AA)Lajme të ngjashme