Vlera e klubeve të Super Kupës së Evropës mbi 1 miliardë euro

Vlera totale e futbollistëve të klubeve gjermane Bayern Mynih dhe spanjolle Sevilla që do të përballen nesër në Hungari në kuadër të ndeshjes së UEFA Super Kupës është 1 miliard e 189 milionë euro.

1496118
Vlera e klubeve të Super Kupës së Evropës mbi 1 miliardë euro

Sipas të dhënave të faqes gjermane të internetit "Transfermarkt", vlera e parashikuar e tregut të skuadrës së Bayern Mynihut që sezonin e kaluar e fitoi UEFA Ligën e Kampionëve është 837.95 milionë euro ndërsa e Sevillas që fitoi UEFA Ligën e Evropës është 351.9 milionë euro.

Para ndeshjes që do të luhet nesër në Puskas Arena, futbollistët me vlerën më të lartë tek klubi gjerman janë Serge Gnabry me 90 milionë euro dhe Joshua Kimmich me 85 milionë euro.

Ndërsa tek Sevilla, futbollisti argjentinas Lucas Ocampos dhe braziliani Diego Carlos kanë vlerë nga 50 milionë euro.

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Bayern Mynihut është si në vijim:

Futbollistët       Vlera (euro)

Serge Gnabry     90 milionë

Joshua Kimmich  85 milionë

Alphonso Davies 80 milionë

Leroy Sane         70 milionë

David Alaba        65 milionë

Robert Lewandowski    60 milionë

Leon Goretzka    60 milionë

Niklas Süle         48 milionë

Lucas Hernandez 45 milionë

Benjamin Pavard 45 milionë

Kingsley Coman  40 milionë

Thomas Müller    35 milionë

Corentin Tolisso   25,5 milionë

Manuel Neuer     18 milionë

Jerome Boateng  12 milionë

Tanguy Nianzou  11 milionë

Javi Martinez      10 milionë

Michael Cuisance 10 milionë

Joshua Zirkzee    9 milionë

Alexander Nübel  8 milionë

Adrian Fein         5 milionë

Sven Ulreich       3 milionë

Chris Richards     2,2 milionë

Jamal Musiala     1 milionë

Ron-Thorben Hoffmann 250 mijë

GJITHSEJ 837,95 milionë

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Sevilla është si në vijim:

Futbollistët               Vlera (euro)

Lucas Ocampos   50 milionë

Diego Carlos       50 milionë

Jules Kounde      30 milionë

Ivan Rakitic        20 milionë

Suso                  17,5 milionë

Oscar Rodriguez  15 milionë

Tomas Vaclik       14,5 milionë

Joan Jordan        14,5 milionë

Oliver Torres       13,5 milionë

Marcos Acuna     12 milionë

Youssef En-Nesyri 12 milionë

Carlos Fernandez 10 milionë

Luuk de Jong

9,5 milionë

Franco Vazquez  9,5 milionë

Munir El Haddadi 9 milionë

Bryan Gil    9 milionë

Fernando Reges  8 milionë

Nemanja Gudelj  5,5 milionë

Roque Mesa        5,5 milionë

Ibrahim Amadou 5,5 milionë

Sergio Escudero  4,8 milionë

Joris Gnagnon     4,8 milionë

Alejandro Pozo    4,5 milionë

Sergi Gomez       4 milionë

Aleix Vidal  3,5 milionë

Jesus Navas        3,2 milionë

Bono                  3 milionë

Sebastien Corchia 1,6 milionë

Juan Soriano       1,6 milionë

Javi Diaz    400 mijë

GJITHSEJ   351,9 milionë / (AA)Lajme të ngjashme