Futboll – Trabzonspor merr kryesimin e superligës turke

Trabzonspor mori kryesimin e superligës turke të futbollit nga Basaksehir duke mposhtur të mërkurën mbrëma në fushë kundërshtare skuadrën Yeni Malatyaspor me rezultatin 3-1.

1376822
Futboll – Trabzonspor merr kryesimin e superligës turke

Në këtë sfidë të prapambetur nga java e 19-të, golat e ekipit mysafir u shënuan nga Novak në minutën e 10-të, Jose Sosa në minutën e 30-të dhe Nwakaeme në të 55-tën.

Kurse goli i nderit për të zotët e shtëpisë erdhi nga Umut Bulut në minutën e 45-të.

Me këtë rezultat, Trabzonspor arriti kuotën e 52 pikëve duke marrë kreun e tabelës nga Basaksehir me diferencë golash.

Tabela e pikëve pas ndeshjes së prapambetur nga java 19. e superligës turke është:

 

N

DG

P

1.TRABZONSPOR A.Ş.

25

31

52

2.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK

25

25

52

3.GALATASARAY A.Ş.

25

24

49

4.DEMİR GRUP SİVASSPOR

25

19

49

5.BEŞİKTAŞ A.Ş.

25

8

43

6.AYTEMİZ ALANYASPOR

25

18

40

7.FENERBAHÇE A.Ş.

25

13

40

8.GÖZTEPE A.Ş.

24

1

34

9.GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş.

25

-4

32

10.YUKATEL DENİZLİSPOR

25

-9

28

11.GENÇLERBİRLİĞİ

25

-10

28

12.FRAPORT-TAV ANTALYASPOR

25

-15

27

13.BTC TURK YENİ MALATYASPOR

25

-1

25

14.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.

24

-15

25

15.İTTİFAK HOLDİNG KONYASPOR

25

-13

23

16.KASIMPAŞA A.Ş.

25

-14

23

17.MKE ANKARAGÜCÜ

25

-23

20

18.HES KABLO KAYSERİSPOR

25

-35

19

N = Ndeshje; DG = Diferenca e Golave; P = PikëLajme të ngjashme