Emigrantët i sollën Francës Kupën e Botës

Kylian Mbappe (Kamerun), Paul Pogba (Guine), N’golo Kante (Mali), Djibril Sidibe (Mali), Steve Mandanda (R. D. e Kongos), Presnel Kimpembe (R. D. e Kongos), Steven N’zonzi (R. D. e Kongos), Samuel Umtiti (Kamerun), Benjamin Mendy (Senegal), Blaise Matuidi (Angolë), Corentin Tolisso (Togo), Thomas Lemar (Nigeri), Adil Rami (Marok), Nabil Fekir (Algjeri) dhe Ousmane Dembele (Nigeri).

Futbollistët me origjinë afrikane të kombëtares franceze

Kombëtarja franceze e futbollit, e cila fitoi Kupën e Botës për herë të dytë pas 20 vitesh, formohet kryesisht nga emigrantë me origjinë afrikane. Ndërkohë që 15 prej 23 të përzgjedhurve të kombëtares janë futbollistë me origjinë afrikane, spikat fakti që ekipi ka vetëm 2 lojtarë francezë. E kapluar nga një rritje e frymës antimigracion kohët e fundit, Franca duket se po mban pezull qëndrimin kundër refugjatëve dhe emigrantëve teksa i gëzohet kupës.


Fjalët Kyçe: kombëtarja franceze e futbollit , Kupa e Botës , emigrantët , Kylian Mbappe , antimigracioni , Francë