Shijet e Pallatit Osman - 28 / Supë në prushanë

Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë supë në prushanë.

1594181
Shijet e Pallatit Osman - 28  / Supë në prushanë

Në episodin e sotëm të programit ku ne ndajmë me ju receta të mrekullueshme nga kuzhina e Pallatit Osman do t’ju çojmë në Çorum. Kryekuzhinieri dhe Studiuesi i Artit të Gatimit z. Yunus Emre Akkor do të na përgatisë supë në prushanë.

Harxhet që nevojiten për këtë gatim janë:

1 gotë uji bollgur

1 gotë uji qiqra të ziera

1 gotë uji thjerrëza të gjelbra të ziera

250 g kaurma

1 lugë piper të kuq

1 lugë nenexhik

5 lugë gjele gjalpë

3 thelpinj hudhre

Gjysmë litre ujë mishi

Kripë

Para se kryekuzhinieri dhe studiuesi i Artit të Gatimit, z. Yunus Emre Akkor, të na shpjegojë në video se si bëhet ky gatim, kemi dëshirë t’ju nxjerrim për një shëtitje të shkurtër virtuale në Çorum.Lajme të ngjashme