Shpallen fituesit e çmimeve në Festivalin e Filmit në Stamboll

"Dashuri, Magji dhe të tjera" nga Umit Unal mori çmimin më të lartë në Festivalin prestigjioz të Filmit në Turqi.

1464761
Shpallen fituesit e çmimeve në Festivalin e Filmit në Stamboll

Filmi i fundit i regjisorit turk, Umit Unal "Dashuri, Magji dhe të tjera" fitoi çmimin më të lartë, Tulipani i Artë në konkursin kombëtar të 39-të të Festivalit të Stambollit, njoftuan organizatorët.

"Ask, Buyu, vs." (Dashuri, Magji dhe të tjera) të regjisorit 55-vjeçar, Unal u vlerësua për "thjeshtësinë e saj, përcjelljen e lehtë të tregimit të saj pa romantizuar protagonistët ose mjedisin e tij; perspektivën e saj gjithëpërfshirëse, të jashtme, si dhe të brendshme dhe për të na bërë të besojmë historinë e saj gjithnjë e më shumë në çdo hap", thuhet në deklaratën e Fondacionit të Kulturës dhe Arteve të Stambollit të martën vonë.

Unal gjithashtu mori çmimin për skenarin më të mirë për filmin e tij.

Në garë morën pjesë 11 filma të metrazhit të gjatë dhe 12 filma të shkurtër.

Aktori turk Ercan Kesal fitoi çmimin për regjinë më të mirë për filmin e tij të parë artistik "Nasipse Adayiz" (Nëse është e shkruar do të kandidohemi).

Selen Ucer dhe Ece Dizdar fituan çmimin e aktorit më të mirë për rolet e tyre në "Dashuri, Magji dhe të tjera" ndërsa çmimi për aktorin më të mirë iu dha Fatih Al për rolin e tij në "Korlesme".

Këtë vit, festivali zhvilloi dy konkurse me shfaqje të hapur më 17-28 korrik pasi vendi ka lehtësuar masat ndaj koronavirusit.

Shfaqjet për Konkurrencën Kombëtare dhe Konkurrencën Kombëtare të Filmit të Shkurtër u mbajtën në Tarracën Fistikli të Muzeut Sakip Sabanci e cila ofron një pamje të mrekullueshme të Bosforit ikonik.

Shfaqjet në internet u mbajtën gjithashtu në faqen e internetit të festivalit, filmonline.iksv.org.

E themeluar në vitin 1982, festivali këtë vit pritet të shfaqë filma ndërkombëtarë të vonuar në 9-20 tetor, së bashku me një tjetër festival të Stambollit Filmekimi, shtohet në deklaratë. (AA)Lajme të ngjashme