OBSH – Hendeku i numrit të vaksinave midis vendeve të pasura dhe varfra po rritet dita ditës

Hendeku midis numrit të llojeve të reja të vaksinave të koronavirusit (COVID-19) të administruara në vendet e pasura dhe numrit të vaksinave të furnizuara nga vendet e varfra po rritet dita ditës.

1606585
OBSH – Hendeku i numrit të vaksinave midis vendeve të pasura dhe varfra po rritet dita ditës
astrazeneca asisi.jpg
cin asi.JPG
yerli asi kovid.jpg

Hendeku midis numrit të llojeve të reja të vaksinave të koronavirusit (COVID-19) të administruara në vendet e pasura dhe numrit të vaksinave të furnizuara nga vendet e varfra po rritet dita ditës.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se hendeku midis numrit të vaksinave Covid-19 të administruara në vendet e pasura dhe numrit të vaksinave të furnizuar nga Programi Ndërkombëtar i Vaksinave COVID-19 (COVAX), i cili siguron qasjen e vendeve të varfra në vaksina, po rritet dita ditës.

Ghebreyesus mbajti një konferencë shtypi përmes video konferencës në selinë e organizatës në Gjenevë të Zvicrës.

Ai deklaroi se disa vende, pa përmendur emra, po garojnë për të vaksinuar të gjithë popullsinë e tyre, ndërsa theksoi se vaksinimet nuk kanë filluar ende në vendet me të ardhura të ulëta.

Drejtori i OBSH-së duke përmendur Korenë e Jugut si një shembull për vendet e pasura deklaroi se edhe pse ky është një vend me të ardhura të larta, ai nuk hyn në marrëveshje bilaterale me prodhuesit e vaksinave dhe pret vaksina nga COVAX.

Nga ana tjetër, Ghebreyesus kujtoi se vaksina kundër COVID-19 e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar me kompaninë farmaceutike “AstraZeneca” u raportua të ishte 79 për qind efektive në studimet e fazës 3 në vazhdim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke nënvizuar më e rëndësishmja është se kjo vaksinë "nuk rrit rrezikun e mpiksjes së gjakut".

"Këto të dhëna janë provë e mëtejshme se vaksina ‘AstraZeneca’ është e sigurt dhe efektive", tha ai.

Ndërkohë, Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr. Mariangela Simao tha se asnjë vend në Afrikë nuk e ka refuzuar vaksinën e kompanisë “AstraZeneca”.

Simao vuri në dukje se shqetësimet e sigurisë në lidhje me këtë vaksinë kanë mbaruar.

"Gjithçka është kthyer në normalitet, nuk ka asnjë vend në kontinentin afrikan që refuzon vaksinën e AstraZeneca", tha ajo.

 


Lajme të ngjashme