Koreja e Veriut i kundërpërgjigjet sanksioneve amerikane me testimin e raketeve balistike mbi tren

Koreja e Veriut kreu testimin e dy raketeve balistike mbi tren pas vendimeve për sanksione ndaj saj të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

1763067
Koreja e Veriut i kundërpërgjigjet sanksioneve amerikane me testimin e raketeve balistike mbi tren

Koreja e Veriut kreu testimin e dy raketeve balistike mbi tren pas vendimeve për sanksione ndaj saj të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Disa orë pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​një deklaratë duke paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat kanë vendosur sanksione të reja për testet e mëparshme raketore, për veprime më të forta dhe më të qarta nëse ruan "qëndrimin e saj konfrontues", Agjencia Qendrore e Lajmeve të Koresë së Veriut (KCNA) raportoi se u krye testimi dy raketeve balistike mbi tren.

Në lajm thuhet se stërvitja kishte për qëllim kontrollin e gatishmërisë së regjimentit të raketave hekurudhore dhe u vu re se pas marrjes së urdhrit të provës, ushtarët u zhvendosën me shpejtësi në zonën e lëshimit dhe gjuajtën me sukses dy raketa "të drejtuara taktike".

Ndërkohë gazeta “Rodong Sinmun” e botuar në Korenë e Veriut publikoi foto të dy raketave të lëshuara nga vagonët nën tym.

Ndërkaq Koreja e Veriut kishte testuar një raketë hipersonike që goditi me sukses objektivin në ujë në një distancë prej 1.000 kilometrash.

Japonia dhe Koreja e Jugut njoftuan më 11 janar se Koreja e Veriut kishte testuar një raketë me një probabilitet të lartë për të qenë balistik. Të dy vendet raportuan se raketa lëvizte në ajër 10 herë më shpejt se zëri.

Japonia dhe Koreja e Jugut kishin njoftuar më 11 janar se Koreja e Veriut kishte "testuar një raketë me një probabilitet të lartë për të qenë balistik".

Të dy vendet kishin raportuar se raketa ishte 10 herë më shpejt se zëri.

Koreja e Veriut kishte njoftuar më 5 janar se kishte "testuar me sukses raketën hipersonike". Koreja e Veriut ka kryer gjashtë teste raketore që nga shtatori i vitit 2021.

Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur në listën e sanksioneve 6 koreano-veriorë dhe 1 rus, si dhe 1 kompani me bazë në Rusi që furnizojnë pajisje për programin e armëve dhe raketave të Koresë së Veriut.Lajme të ngjashme