Shamhani fajëson SHBA-të për sulmin ndaj kryeministrit irakian

Një zyrtar i lartë iranian fajësoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) për atentatin ndaj Kryeministrit irakian Mustafa al-Qasimi.

1730335
Shamhani fajëson SHBA-të për sulmin ndaj kryeministrit irakian

Një zyrtar i lartë iranian fajësoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) për atentatin ndaj Kryeministrit irakian Mustafa al-Qasimi.

Ali Shamhani, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare të Iranit, postoi në llogarinë e tij në Twitter se rezidenca e Qasimit u sulmua me një dron të armatosur.

Shamhani, i cili në mënyrë anonime fajësoi SHBA-në për sulmin, tha: “Tentativa për vrasjen e Kryeministrit të Irakut është një rebelim i ri. Gjurmët e kësaj ngjarje duhet të kërkohen në dhomat e huaja të mendimit. Ata (SHBA) kanë pushtuar këtë vend dhe kanë ekspozuar dhe mbështetur grupet terroriste për vite me radhë. Dhuratat e tyre për popullin irakian nuk është gjë tjetër veçse destabilitet, mosbesim dhe konflikt.”

Rrjeti i Sigurisë së Medias i qeverisë irakiane tha se gjatë natës Kryeministri Qasimi shpëtoi i palënduar nga sulmi në rezidencën e tij me dron të armatosur.Lajme të ngjashme