Nigeri – 575 të burgosur arratisen gjatë një sulmi me armë zjarri ndaj burgut

Zëdhënësi i Agjencisë Nigeriane të Burgjeve Oyo, Olanrewaju Anjorin tha për mediat se 837 të burgosur u arratisën mbrëmë, kur persona të armatosur të paidentifikuar sulmuan burgun në rajonin Abolongo.

1724075
Nigeri – 575 të burgosur arratisen gjatë një sulmi me armë zjarri ndaj burgut

Në shtetin Oyo të Nigerisë, 575 të burgosur u arratisën gjatë një sulmi me armë zjarri ndaj një burgu.

Zëdhënësi i Agjencisë Nigeriane të Burgjeve Oyo, Olanrewaju Anjorin tha për mediat se 837 të burgosur u arratisën mbrëmë, kur persona të armatosur të paidentifikuar sulmuan burgun në rajonin Abolongo.

Anjorin tha se 262 të burgosur u arrestuan pas sulmit, duke shtuar se 575 të burgosur janë ende në arrati dhe se punimet për kapjen e tyre po vazhdojnë.

Anjorin tha se disa persona u plagosën gjithashtu në sulm.

Në shtetin nigerian Kogi, 240 të burgosur u arratisën në një sulm nga persona të armatosur ndaj një burgu të kryer më 13 shtator.

 


Lajme të ngjashme