Uashingtoni vendos sanksione ndaj dy drejtuesve koreano-verior të përfshirë në programin balistik

SHBA-ja sanksionoi dy drejtues koreano-verior pas një rezolute të OKB që ashpërsoi masat kundër Phenianit

876440
Uashingtoni vendos sanksione ndaj dy drejtuesve koreano-verior të përfshirë në programin balistik

SHBA-ja sanksionoi dy drejtues koreano-verior pas një rezolute të OKB që ashpërsoi masat kundër Phenianit, ambiciet bërthamore të të cilit duhet të ndërpriten nëpërmjet një faze negociatash, sipas shefave të diplomacisë amerikane dhe ruse.

“Dy palët ndajnë mendimin se programi i raketave bërthamore koreano-veriore është në kundërshtim me kërkesat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, theksoi ministria ruse e Punëve të Jashtme në një bisedë telefonike mes Serguey Lavrov dhe Rex Tillerson. (ATSH)

 Lajme të ngjashme