Shkon në 73 të vdekur bilanci i tërmetit në Itali

Të paktën 73 persona deri tani kanë gjetur vdekjen si pasojë e një tërmeti të fuqishëm me Magnitudë 6,2 ballë Rihter që goditi qendrën e Italisë dje në mbrëmje, raportohet nga mediat italiane, duke cituar burime lokale dhe zyrtare.

italya deprem isp.jpg
italya deprem
italya deprem.jpg

Ky bilanc ende paraprak tre lokalitetet më të prekura nga lëkundja e tokës me epiqendër në një rajon malor rreth 150 kilometra në verilindje të Romës.

Sipas Institutit Amerikan të Gjeofizikës (USGS) epiqendra e tërmetit ka qenë 76 kilometra në juglindje të qytetit Peruxhia dhe 10 km thellësi.  Nga tërmeti disa godina kanë pësuar dëme të mëdha. Lëkundjet e tërmetit kanë vazhduar për më shumë se 20 sekonda dhe janë ndjerë edhe në Romë.Lajme të ngjashme