15 liderë social-demokratë në takim për vijimin e reformave në Evropë

Rreth 15 liderë social-demokratë evropianë u pritën dje në Paris nga presidenti francez, François Hollande me dëshirën për të shfaqur vullnetin e vijimit të reformës në Bashkimin Evropian dhe më gjerë pavarësisht krizës së emigrantëve.

15 liderë social-demokratë në takim për vijimin e reformave në Evropë

“Nga ana tjetër, kreu i qeverisë italiane Matteo Renzi, zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel, kancelari austriak Werner Faymann dhe kryeministri grek, Aleksis Cipras, të pranishëm në rolin vëzhgues”, u pritën në shkallën e pallatit Elize.

Kreu i shtetit francez ishte i shoqëruar nga kryeministri Manuel Valls, kreu i diplomacisë Jean-Marc Ayrault dhe sekretari i shtetit për Çështjet Evropiane, Harlem Desir.Lajme të ngjashme