Diplomacia e patates – Lavrov i jep Kerryt dhuratën akullshkrirë

Pas muajsh të tërë tensionesh diplomatike për krizën ukrainase, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov kërkoi të martën të shkrinte akujt me homologun e tij amerikan, John Kerry duke i dhuruar dy shporta të mbushura me patate dhe domate.

Diplomacia e patates – Lavrov i jep Kerryt dhuratën akullshkrirë

Kerry dhe Lavrov vendosën edhe kurora në Memorialin e Luftës së Dytë Botërore.

Shumë njerëz e shohin këtë takim të nivelit të lartë ruso-amerikan si një shenjë që dy armiqtë e Luftës së Ftohtë janë gati për përmirësimin e marrëdhënieve, pas përkeqësimit të tyre pas aneksimit të Krimesë nga Moska.

Një stinë e re po fillon në marrëdhëniet SHBA-Rusi”, shkruante një nga gazetat më të njohura ruse ”Kommersant”.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme