Zambia - 26 të vdekur nga përmbytja e anijes, shumica nxënës

Të paktën 26 persona kanë vdekur nga përmbytja e anijes në liqenin Kariba në Zambian jugore.

Zambia - 26 të vdekur nga përmbytja e anijes, shumica nxënës

Zyrtarët e shtetit të Zambias njoftuan se incidenti ka ndodhur dje, kur një anije u fundos ndërsa ishte duke transportuar mësuesit dhe nxënësit për të festuar 50-vjetorin e pavarësisë së Zambias.

Njoftohet se përmbytja ka ndodhur për shkak të numrit të madh të pasagjerëve në anije.

Në mesin e të vdekurve shumica ishin nxënës të shkollave fillore, ndërkohë që policia njoftoi se ka gjetur vdekjen edhe një foshnjë.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme