Kosovë, 19 të vdekur dhe 711 raste të reja me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë bërë të ditur se edhe 19 persona të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur duke e çuar në 904 numrin e viktimave nga ky virus.

1531859
Kosovë, 19 të vdekur dhe 711 raste të reja me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë bërë të ditur se edhe 19 persona të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur duke e çuar në 904 numrin e viktimave nga ky virus, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKShPK) edhe 711 raste të reja janë diagnostikuar pozitiv me koronavirus, derisa numri i tyre ka shkuar në 33.588.

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private janë testuar gjithsej 1.633 mostra të dyshuara me COVID-19 ndërsa nga data 8 shkurt deri më tani janë testuar gjithsej 129.355 mostra.

Sa i përket numrit të të shëruarve, të dhënat kanë njoftuar për 721 pacientë të rinj, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani ka shkuar në gjithsej 20.493 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.191. (AA)Lajme të ngjashme