Policia shqiptare arrestoi një shtetas rus të kërkuar për pjesëmarrje në organizatën terroriste

Policia e Shqipërisë ka arrestuar një shtetas rus të kërkuar për "Pjesëmarrje në organizatë terroriste", me qëllim ekstradimin drejt Rusisë.

1234955
Policia shqiptare arrestoi një shtetas rus të kërkuar për pjesëmarrje në organizatën terroriste

Policia e Shqipërisë ka arrestuar një shtetas rus të kërkuar për "Pjesëmarrje në organizatë terroriste", me qëllim ekstradimin drejt Rusisë.

Në njoftimin nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shqipërisë thuhet se ky shtetas ka ardhur si emigrant i paligjshëm në Shqipëri dhe ishte shpallur në kërkim nga Interpol Moska.

"Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit, pas një pune disamujore, duke koordinuar veprimet me shërbimet ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës, lokalizoi, identifikoi dhe arrestoi me qëllim ekstradimin drejt Rusisë, shtetasin R. M., 34-vjeç, lindur dhe banues në Norilsk, Rusi", theksohet në njoftim.

Sipas policisë, i arrestuari në qershor të vitit 2013 është larguar nga Rusia për në Siri, ku i është “bashkuar një grupimi ilegal të armatosur, të ashtuquajtur DAESH duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri”. (AA)Lajme të ngjashme